Profesor Jim Collins w książce „Od dobrego do wielkiego” (Wydawnictwo MT Biznes, Warszawa 2018) wykazał, że kluczowym czynnikiem trwałego rozwoju i sukcesu firmy jest dopasowanie właściwych pracowników do właściwej pracy i ciągłe utrzymywanie tego dopasowania. Liderzy zwycięskich firm całkowicie koncentrują się na tym, co ich firma może robić najlepiej, i rezygnują ze wszystkiego innego – na poziomie firmy, zespołów i każdego pracownika.

Kluczowym zadaniem menedżerów jest dopilnowanie, żeby każdy robił to, co lubi i potrafi najlepiej, oraz usuwanie wszystkiego, co w tym przeszkadza. Jak napisał Collins: „Zdyscyplinowani (dopasowani do pracy) pracownicy wiedzą, co mają robić, są samodzielni, wewnętrznie zmotywowani, skoncentrowani na swojej pracy, czują się odpowiedzialni za uzyskiwane rezultaty; nie potrzebują ścisłego nadzoru i ciągłej kontroli. W rezultacie firma może zrzucić zbędne kilogramy sprawozdawczości i biurokracji i poświęcić więcej czasu i wysiłku na zarabianie i na osiąganie swoich celów”.

Odchudzanie pracy z obciążających i niechcianych zadań, a także zwiększanie dopasowania do pracy jest jednym z najskuteczniejszych i najtańszych sposobów motywowania pracowników. Tradycyjną wagę mogą zastąpić narzędzia oparte na people analytics monitorujące stopień dopasowania pracowników do pracy i odpowiednio wcześnie wykrywające oznaki niedopasowania. Menedżerowie mogą mieć do dyspozycji system wczesnego ostrzegania, który ułatwia im motywowanie i zatrzymywanie właściwych pracowników. Z kolei predictive analytics pozwala zaplanować środki i działania, które będą utrzymywały dopasowanie pracownika do pracy pomimo zmieniających się potrzeb, celów, oczekiwań i aspiracji.

 

CNA Poland:

 Nowogrodzka 50 lok 413, 00-695, Warszawa, Poland

 +48 668 647 202

 icekal@cnaint.com

Leave a comment